MEDIA MAGICA wystawa czasowa
Zabawki optyczne i urządzenia projekcyjne z dziedziny nauki i cudowności

MEDIA MAGICA ( o ) MAGIA OBRAZÓW

Interaktywna wystawa MEDIA MAGICA ( o ) MAGIA OBRAZÓW jest edukacyjną podróżą w czasie do prehistorii kina, w której przyglądamy się odwiecznej, ludzkiej potrzebie tworzenia widzeń. Od mitycznego prapoczątku towarzyszy nam chęć powtórzenia świata w obrazach i obcowania z nim, a także oddania jego dynamiki, przejawiająca się w fascynacji ruchem. Postawę twórczą i magiczną wzmacnia też naukowe podejście, związane z badaniem zmysłu wzroku, poznawaniem praw optyki i tworzeniem instrumentów, które poszerzają widzenie i je technicyzują.

Wystawa prezentuje wybrane zabawki i aparaty optyczne z kolekcji polskich instytucji – Muzeum Kinematografii w Łodzi, Narodowego Centrum Kultury Filmowej EC1 w Łodzi, Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Udało nam się również wypożyczyć zupełnie wyjątkową i rzadko eksponowaną publicznie kolekcję XIX i XX-wiecznych przeźroczy latarnianych ze zbiorów prywatnych dr hab. Piotra Muszalskiego.

Na wystawie można zobaczyć dawne modele i repliki latarni magicznych, taumatropów, fenakistiskopów, zootropów czy praksinoskopów. Część z nich można dotknąć, zakręcić i sprawdzić, jakie triki można przy ich pomocy uzyskać. Opracowana wizualnie linia czasu pozwala osadzić te urządzenia na przestrzeni wieków, dając wyobrażenie rozwoju różnych wynalazków i praktyk z kręgu archeologii mediów.

Statyczne obrazki, ułożone w serie i poruszone przez wirujące bębny i tarcze, ożywają, by dzięki trikom oszukać nasz mózg. Wystawa została pomyślana jako laboratorium doświadczeń. Przygotowano interaktywne rozwiązania, które angażują poprzez zabawę, pozwalają też zdobyć wiedzę i doświadczenia. Na ekspozycji poczuć klimat dawnych pokazów variété w kinoteatrach, cyrkach czy gabinetach osobliwości. A zaktywizowana publiczność staje się iluzjonistami widzenia, poruszaczami wyobraźni i twórcami seansów żywych obrazów!

W warstwie ideowej kuratorka dr Martyna Groth odwołała się do mediopasji i myśli awangardowego artysty Stefana Themersona oraz eksperymentatora, kolekcjonera Wernera Nekesa, a także do badań archeologa mediów Siegfrieda Zielinskiego.

Warstwa wizualna w dużym stopniu bazuje na archiwalnych projektach graficznych ułożonych w obrazową narrację, które w spójną całość scalił grafik – Piotr Młodożeniec.

Wystawa jest dostępna do 30 października. Towarzyszy jej też program edukacyjny.

Kuratorka wystawy: Martyna Groth
Koordynatorka wystawy: Renata Pronobis
Opracowanie graficzne: Piotr Młodożeniec

Aranżacja wystawy: Martyna Groth & Piotr Młodożeniec
Realizacja: Renata Pronobis, Paulina Kosmala-Kryś, Jacek Gonciarz, Anna Myśliwiec, Michał Lach
Wykonanie powiększonych zabawek optycznych: Kamil Dudzic
Wykonanie replik zootropu, praxinoskopu i fenakistiskopu: Monika Supruniuk wraz z zespołem
Prace montażowe: Tomasz Łazarz, Sebastian Zajączkowski, Bernard Tersa
Promocja: Renata Pronobis, Przemysław Krystian

Zobacz pozostałe

WYSTAWY STAŁE

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367