Świat modeli

O wystawie

Modelarstwo to istotny element kojarzony z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Rozbudowane hobby łączące ze sobą przeróżne dziedziny i tematyki, przez lata gościło w kieleckim muzeum, czy to w formie działającej w latach 1991-2009 pracowni modelarskiej, czy też pod postacią wielu wystaw oraz organizowanych konkursów, również ogólnopolskich. Modelarstwo w zależności od podziału, przybiera różną formułę. W modelarstwie redukcyjnym chodzi o odwzorowanie obiektów przy zachowaniu odpowiedniej skali uwzględniając tym samym detale i szczegóły względem pierwowzoru. Do najpopularniejszych dziedzin zalicza się modelarstwo okrętowe, lotnicze, cywilne, wojskowe, figurkowe, historyczne, a także konstrukcje sterowane falami radiowymi (RC). Modele z każdego zakresu były prezentowane na przestrzeni lat jako elementy wystawy modelarskiej. Na salach wystawienniczych gościły zarówno miniatury jak i modele o rozpiętości kilku metrów. Obecnie na wystawie stałej prezentowanych jest ok. 140 obiektów, są to m.in. modele kartonowe, plastikowe, kompozytowe, a nawet wykonane z materiałów organicznych. Interdyscyplinarny charakter ekspozycji ma prezentować różne modele: okręty historyczne, statki, samoloty, czołgi, dioramy czy śmigłowce. Szczególne miejsce zajmują również rekonstrukcje wzorowane na starożytnych zabawkach z Egiptu, Syrii i Mezopotanii. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się mistrzowskie modele, oraz nagrody im przypisane, umieszczone w gablocie Władysława Herbusia – modelarza oraz wieloletniego pracownika Muzeum. Jego doświadczenie, talent jak również wykształcenie techniczne przełożyły się na wieloletnią pracę w charakterze instruktora muzealnej pracowni modelarskiej, gdzie wychował pokolenia kieleckich modelarzy. Przybliżając postać W. Herbusia należy wspomnieć także o jego osiągnięciach na arenie międzynarodowej w kategorii mikromodeli, za które otrzymał tytuły Mistrza Polski i Mistrza Świata w kategorii C4 (okręty). Modelarz w szczególny sposób związany jest również z lotnictwem, a zwłaszcza z jego początkami, czego dowodem są pionierskie konstrukcje lotnicze obecne na wystawie. Warto zauważyć, ze modelarstwo było popularnym hobby w okresie PRLu. To w tamtych czasach funkcjonowało najwięcej pracowni modelarskich, zarówno w Kielcach jak i na terenie całego kraju. W Muzeum Zabawek i Zabawy działała jedna z takich modelarni, gdzie pokolenia sympatyków modeli pod opieką wykwalifikowanych instruktorów zdobywały wiedzę historyczną i techniczną w oparciu o budowane modele. Część prac uczestników muzealnej pracowni można podziwiać w ramach wystawy stałej.  

Zwróć uwagę na eksponaty:

Pierwszy samolot

eksponat_08_01
eksponat_08_02
eksponat_08_03
eksponat_08_04
previous arrow
next arrow
Model pierwszego latającego, sterowanego samolotu braci Writght z 1903 r. Samolot jest zdalnie sterowany. Samolot wzbił się w powietrze w 1903 roku, pokonał 37 metrów w ciągu 12 sek. Ciekawostką jest to, że pilot sterujący samolotem miał pozycję leżącą.

Rafandynka

eksponat_09_01
eksponat_09_02
eksponat_09_03
previous arrow
next arrow
Model statku, żaglowca zamkniętego w szklanej butelce. Nazwa pochodzi od nazwiska Rafała Rykowskiego. Modele żaglowców w butelkach, to tradycyjny folklor regionów nadmorskich. Znamy dwa sposoby umieszczenia żaglowca w butelce.

Titanik

eksponat_10_01
eksponat_10_02
eksponat_10_03
previous arrow
next arrow
Model brytyjskiego statku pasażerskiego zrobiony z gotowych części przysyłanych cyklicznie w czasopiśmie. Titanik zatonął po zderzeniu z górą lodową w 1912 roku podczas pierwszego rejsu na trasie Southampton - New York.  

Zobacz pozostałe wystawy:

Charakter wystawy
  • Wystawa stała

Wtorek - Niedziela 8:00 - 16:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 25 zł bilet ulgowy – 15 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367