Bohaterowie filmów animowanych

O wystawie

Wystawa stała pt. ,,Bohaterowie filmów animowanych” stanowi prezentację eksponatów z polskich i zagranicznych filmów animowanych pochodzących ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na wystawie wzajemnie przenikają się i uzupełniają dwie grupy eksponatów. Do pierwszej zaliczyć należy archiwalia wykorzystywane przy realizacji filmów animowanych, natomiast do drugiej - zabawki wyprodukowane na fali popularności poszczególnych filmów, które przeznaczone były do sprzedaży. Całość uzupełniają oryginalne projekty, fotosy, plakaty i pocztówki z wizerunkami bohaterów znanych seriali i filmów animowanych. Wystawa stanowi pretekst do wyjaśnienia różnorodnych zagadnień związanych z powstawaniem filmu animowanego, takich jak: czym jest animacja filmowa, jakimi technikami realizowane są filmy animowane, jak wygląda tok realizacji filmu animowanego (pomysł, scenariusz, projekty, reżyseria, animacja, zdjęcia, sposoby zapisu filmów). Zagadnienia dotykają też genezy bohaterów filmowych (większość powstała w oparciu o książki), roli materiałów promocyjnych do filmów (plakat, fotos) i różnic pomiędzy lalką filmową a lalką przeznaczoną do zabawy.  

Co można zobaczyć?

Wśród eksponatów reprezentujących klasykę polskiej animacji zobaczyć można oryginalne lalki z takich filmów jak ,,Przygody Misia Colargola”, ,,Przygody Misia Uszatka”, ,,Mały Pingwin Pik-Pok”, ,,Trzy misie”, ,,Smok Barnaba”, ,,Jeż Kleofas”, ,,Legenda krakowska” czy ,,Parauszek i przyjaciele”, które wyprodukowane były w Studiu Se-Ma-For w Łodzi. Dla pełniejszego zrozumienia zasad ,,ożywiania” lalek w filmach animowanych prezentowane są tu konstrukcje przegubowo-kulowe, które umożliwiają tworzenie faz ruchu lalek (sfotografowane fazy wyświetlone w tempie 24 klatek na sekundę dają na ekranie złudzenie ruchu). Ważnym punktem polskich akcentów są odtworzone scenografie z domkiem misia Colargola i pokoik misia Uszatka, które stanowią namiastkę planu filmowego. Filmy rysunkowe reprezentują m.in. bohaterowie takich seriali jak ,,Bolek i Lolek”, ,,Reksio”, ,,Przygody Błękitnego Rycerzyka”, ,,Porwanie Baltazara Gąbki”, które były wyprodukowane w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przykładem nietypowego sposobu realizacji filmu animowanego są kamienne podłoża do filmu ,,Signum”. Archiwalia związane z realizacją polskich filmów animowanych znalazły się na wystawie dzięki znakomitym Twórcom, wśród których są: Tadeusz Wilkosz, Helena Filek-Marszałek, Witold Giersz, Zbigniew Żmudzki. Do grona eksponatów reprezentujących animacje zagraniczne zaliczyć można zabawki powstałe na fali popularności filmów amerykańskiego Studia Walta Disney'a. Są tu gumowe figurki Myszki Miki, Kaczora Donalda i jego Siostrzeńców, układanka ,,Królewna Śnieżka”, maskotki Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, czy przytulanka Lwa Simby. Nie zabrakło tu Smerfów (postaci stworzonych w Belgii) z którymi serial produkowała amerykańska wytwórnia filmów rysunkowych Hanna-Barbera, Pszczółki Mai z austriacko-japońsko-zachodnioniemieckiego serialu animowanego wyprodukowanego przez Nippon Animation a także Piaskowego Dziadka, Rozbójnika Rumcajsa, Listonosza Pata, Simpsonów czy Mapeciątek. Większość tych bohaterów ma na wystawie swoje odpowiedniki w postaci maskotek w różnej skali, ale są tu także gry karciane, przeplatanki czy szablony do odrysowywania konturów postaci. Zabawki pochodzą z USA, Niemiec, Hiszpanii, dawnego ZSRR, Polski.

Zwróć uwagę na eksponaty:

Miś uszatek

eksponat_11_01
eksponat_11_02
previous arrow
next arrow
Serial emitowany w latach 1975-1987. Misia charakteryzowało klapnięte uszko. Wymyślił go poeta i bajkopisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki. Miś stał się bohaterem dużej ilości książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków.

Reksio

eksponat_12_01
eksponat_12_02
previous arrow
next arrow
Pierwowzorem postaci Reksia był terier – pies twórcy bajki o Reksiu Lechosława Marszałka. Serial emitowany był w latach 1967-1990.

Miś Coralgol

eksponat_13_01
eksponat_13_02
eksponat_13_03
previous arrow
next arrow
Na przykładzie Misia Coralgola można zobaczyć jak w przekroju wyglądają postacie, podczas tworzenia filmów animowanych. W środku postaci zamontowano szkielet przegubowo-kulkowy.

Zobacz pozostałe wystawy:

Charakter wystawy
  • Wystawa stała

Wtorek - Niedziela 8:00 - 16:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 25 zł bilet ulgowy – 15 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367