ODNOWA

Komplet klocków kamiennych firmy Richter

Orginalne pudełko oklejone tapetą.

MZK/H/554

F. Ad. & Cie Richter

Niemcy

1884 r.

Kolejny eksponat prezentowany w ramach cyklu „odnowa” wpisuje się w tematykę nadchodzących muzealnych wydarzeń związanych z atrakcjami jakie towarzyszyć będą drugiej edycji festiwalu Klocki – Fest.

Podzielimy się z wami odrobiną historii klocków, która narodziła się dużo wcześniej, niż obecnie nasłynniejsze na świecie LEGO.

 

Prezentowany zestaw klocków pochodzi z końca XIX w. Ze słynnej niemieckiej fabryki założonej przez aptekarza Frierdicha Richtera, który uprzednio zakupił patent na wspomnianą zabawkę od słynnego konstruktora i pioniera lotnictwa – Otto Lilenthala i jego brata Gustawa. „Kamienne” klocki nie różniły się kształtami od występujących już wtedy na rynku klocków drewnianych, aczkolwiek mieszanka wykorzystywana do ich produkcji (piasek, kreda, glina) nadawała im właściwości zbliżonych do materiałów budulcowych, przez co oferowały lepszą trwałość i przyczepność. Zawartość zestawu była niemal identyczna jak w przypadku współczesnych zestawów Lego. Drewniane pudełko oprócz samych klocków zawierało papierową instrukcje z przykładowymi konstrukcjami, oraz ich opisem.

Jeden z takich historycznych zestawów znajduje się w zbiorach naszego muzeum, lecz z uwagi na jego dotychczasowy stan, nie mógł być w pełni prezentowany. Poniżej kilka zdań na temat przeprowadzonych zabiegów konserwatorskich.

Oryginalne drewniane pudełko trafiło do nas niemal w całości oklejone współczesną okleiną meblową. W zamyśle zastosowania takiego rozwiązania było zespojenie ze sobą dolnej części wraz z pokrywą. Dodatkowo w miejscu zespojenia zastosowano szeroki pasek taśmy introligatorskiej. Największym problemem jaki wytworzyła wspomniana okleina było częściowe rozpuszczenie papierowej ilustracji wskutek działania kleju. Miejsca styku, a zwłaszcza krawędzie zostały uszkodzone niemal całkowicie. Dodatkowo górna pokrywa doklejona została do płyty pilśniowej mającej zapewnić wzmocnienie co dodatkowo uszkodziło strukturę drewna.

W początkowej fazie prac odseparowano szkodliwą warstwę okleiny. Niestety w wielu miejscach warstwa klejowa trwale naruszyła strukturę drewna w widoczny sposób je przyciemniając. Wspomniane uszkodzenia warstwy ilustracyjnej zabezpieczono przed dalszym postępowaniem uszkodzeń i poddano dodatkowej ochronie. Uznano, że wady są na tyle poważne, że z punktu widzenia konserwatorskiego, próba odtworzenia ich zadziałałaby na niekorzyść eksponatu. Po całkowitym zdjęciu folii meblowej sklejono na nowo boki oraz dno pudełka, nadając płaszczyznom stabilną konstrukcję. Usunięto zabrudzenia i pozostałości starego kleju, a w miejsce łączeń zastosowano nowe spoiwo. Większość przebarwień została usunięta. Ponownie wypełniono szczelinę pokrywy w związku z poziomym pęknięciem. Wyczyszczono oraz odświeżono elementy papierowe. Drewno po dokładnym wyczyszczeniu zostało pokryte wzmacniającą warstwą ochronną, a następnie preparatem przeciwko drewnojadom. Na koniec klocki poddano mechanicznemu czyszczeniu. Elementy uszkodzone dopasowano i sklejono.

Efekt widoczny na zdjęciach.

Tekst, zdjęcia, konserwacja – Sylwia Malinowska.

MZK/PS/1317 Krasnal „Nieśmiałek”

Prezentowana lalka to krasnal „Nieśmiałek”, wyprodukowany w kieleckiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada” w tatach 60tych XX w.

Przeprowadzone prace konserwatorskie:

  • czyszczenie zewnętrznych elementów ubioru – skóry, oraz brody wykonanej z tworzywa sztucznego,
  • likwidacja odbarwień spowodowanych wyciekiem fabrycznego kleju,
  • wymiana stalowych pręcików konstrukcyjnych,
  • całkowite usunięcie zniszczonego wypełnienia i zastąpienie go nowym – gąbką wyciętą na wymiar
  • podklejenie odpadających elementów – dłoni, oczy, brwi, brody,
  • stabilizacja konstrukcji i finalne klejenie całości,
  • impregnacja skórzanych elementów.

Zgodnie z poniższym zdjęciem, można śmiało powiedzieć, że Krasnal Nieśmiałek stanął na nogi.

Zdjęcia i tekst i konserwacja: Sylwia Malinowska

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367