
Muzeum z dofinansowaniami
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach otrzymało dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację trzech wyjątkowych projektów, które już niebawem wzbogacą ofertę i pozwolą jeszcze lepiej dzielić się pasją do zabawy, historii i edukacji.
„Nie tylko dla urwisów – światy Edmunda Niziurskiego”
W ramach Programu „Wspieranie działań muzealnych” Muzeum Zabawek i Zabawy otrzymało wsparcie w wysokości 50 000 złotych. Pozwoli to realizację wystawy „Nie tylko dla urwisów – światy Edmunda Niziurskiego”, poświęconej twórczości jednego z najbardziej cenionych autorów literatury młodzieżowej oraz. Jest to szczególnie ważne, ponieważ obecny rok został ogłoszony Rokiem Edmunda Niziurskiego w Kielcach, a 10 lipca będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin pisarza.
W ramach projektu zaplanowano również działania towarzyszące, które wzbogacą odbiór ekspozycji i umożliwią szerokiej publiczności poznanie dorobku Niziurskiego.
Twórczość Stanisława Ciszka
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam dofinansowanie w wysokości 25 000 zł na realizację wystawy „Nie tylko koniki z klocka” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2025”.
Planowana ekspozycja upamiętni twórczość Stanisława Ciszka – rzeźbiarza i twórcy ludowego ośrodka Łączna-Ostojów, którego zabawki z drewna zachwycały i łączyły pokolenia. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy jego urodzin i pozwoli odwiedzającym poznać historię oraz tradycję zabawkarstwa drewnianego.
To nie tylko okazja do odkrycia unikalnych eksponatów, ale też przestrzeń do rozmowy o znaczeniu kultury ludowej dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
„Kooperatywa zabawek”
Projekt Muzeum Zabawek i Zabawy „Kooperatywa zabawek” został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach programu „Edukacja Kulturalna 2025” i otrzymał wsparcie w wysokości 50 000 zł.
Celem projektu jest realizacja cyklu warsztatów edukacyjnych, które przybliżą odbiorcom historię dawnych kieleckich spółdzielni zabawkarskich działających do 1989 roku. Inicjatywa nawiązuje do działalności Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich, zrzeszającego producentów zabawek, w tym trzy kieleckie spółdzielnie. Podczas warsztatów uczestnicy poznają proces projektowania i wykonywania zabawek, którymi bawiło się kilka ostatnich pokoleń.
Więcej szczegółów wkrótce.