
Odkrycie w trakcie prac remontowych w Muzeum Zabawek i Zabawy 1.04.2025
Uwaga: ta informacja jest aktualna tylko 1. kwietnia
Podczas prac remontowych prowadzonych przy fundamentach Muzeum Zabawek i Zabawy od strony placu Wolności ekipa budowlana natrafiła na nietypowy przedmiot. Już na pierwszy rzut oka wydawał się nietypowy. Na szczęście prace prowadzono wokół Muzeum Zabawek i Zabawy, dlatego o znalezisku natychmiast powiadomiono dyrekcję placówki. Do identyfikacji obiektu skierowano dr Barbarę Kasprzyk-Dulewicz, kierowniczkę działu wystaw. Już pobieżne oględziny wykazały, że jest to dźwiękowa zabawka datowana na okres sprzed powstania Kielc. Wyraźne wpływy późnokarolińskie pozwoliły określić jej pochodzenie na drugą połowę IX wieku n.e.
Przedmiot przypomina grzechotkę – w jej wnętrzu znajdują się złote i srebrne kule, zamknięte w ażurowej, stalowej skorupie. Całość była osadzona na nieistniejącym już elemencie, prawdopodobnie drewnianym. Nietypowym i wyróżniającym detalem jest krzemień pasiasty osadzony na szczycie grzechotki, nadający jej wygląd przypominający królewskie berło. Ten element pozwala także precyzyjnie określić miejsce powstania zabawki – krzemień pasiasty występuje bowiem wyłącznie na Kielecczyźnie.
– Mieliśmy ogromne szczęście – podkreśla Przemysław Krystian, rzecznik prasowy Muzeum Zabawek i Zabawy. – Dzięki czujności ekipy remontowej oraz szybkiej interwencji naszych pracowników kontakt z powietrzem został ograniczony do minimum, co pozwoliło zahamować proces korozji ażurowej skorupy. Obiekt został już odpowiednio zabezpieczony i wkrótce stanie się częścią nowo powstającej wystawy stałej. Będzie prawdziwą perłą naszej muzealnej kolekcji. To odkrycie rzuca nowe światło na świętokrzyskie tradycje zabawkarskie i umacnia pozycję naszego muzeum w Kielcach.
Prima aprilis – uważaj bo się pomylisz!