o pasji do modelarstwa

Miniaturowy świat wielkich rzeczy

Wystawa „Miniaturowy świat wielkich rzeczy” jest opowieścią o pasji do modelarstwa, dzięki której możemy udać się w podróż przez dzieje ludzkości. Od momentu istnienia najdawniejszych cywilizacji, aż po czasy współczesne człowiek odwzorowywał elementy świata rzeczywistego i magicznego w postaci pomniejszonych modeli. Przez tysiąclecia modelarstwo ewoluowało, początkowo dotyczyło w głównej mierze budowli, potem zdobyczy nauki i techniki: samolotów, statków, pojazdów i maszyn. Obecnie przedmiotem miniaturyzacji są niemal wszystkie obiekty otaczającego świata. Budowa mini modeli to oprócz zabawy, realizacji marzeń koło napędowe ewolucji. Doskonale można to zaobserwować na przykładzie zgromadzonych obiektów, które przez wieki były tworzone albo na wzór istniejących rzeczy albo stanowiły punkt wyjściowy, koncept dla nowych wynalazków i urządzeń.

Głównym zadaniem ekspozycji będzie próba rozbudzenia u odbiorcy zainteresowania różnymi typami modelarstwa, ukazanie tej dziedziny działalności człowieka jako niezwykle wartościowego hobby, który może być początkiem wielu przyszłych zawodowych specjalizacji. Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Zabawek w Krakowie, Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków oraz ze zbiorów prywatnych kieleckich modelarzy.

Diorama Tajemniczy ogród
Zabawka obserwacyjna – diorama datowana na XVII wiek. Barokowa zabawka przeznaczona dla arystokracji, ze zbiorów Muzeum Zabawek w Krakowie, Fundacja Zbiorów Rodziny Sosenków.
Zabawka ta jest w formie przeszklonej z 3 stron szkatuły, wewnątrz której znajduje się zminiaturyzowany ogród skomponowany z naturalnych i papierowych roślin, szklanej fontanny, woskowych postaci ludzkich, zwierzątek i detali. Ważnym elementem zabawek obserwacyjnych jest zaangażowanie uwagi, które pozwala na przeniesienie się do wyimaginowanego świata.
Model Lokomotywy PM 36-1 powstał na Warsztatach Modelarskich Taboru Kolejowego w Jeleniej Górze w latach 70. XX wieku.
Pierwowzór modelu to ciemnobłękitna lokomotywa o opływowych kształtach nagrodzona złotym medalem na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu w roku 1937. Nazwana przez publiczność 'Piękną Polką’, mogła rozwijać imponującą prędkość 140 km/h. Niestety lokomotywa po wybuchu wojny została przejęta przez władze niemieckie i bezpowrotnie utracona.
Widoczny na zdjęciach model z kolekcji Muzeum Zabawek w Krakowie, Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków.

Wystawa jest dostępna od 8 grudnia. Towarzyszy jej też program edukacyjny.

Kuratorka wystawy: Ewelina Sztuk
Koordynatorka wystawy: Renata Pronobis
Opracowanie graficzne: Pokojowo

Prace montażowe: Tomasz Łazarz, Bernard Tersa

Zobacz pozostałe

WYSTAWY STAŁE

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367