
Ferie zimowe 2024

Muzeum Zabawek i Zabawy ma przyjemność zaprosić dzieci na specjalne zajęcia inspirowane eksponatami muzealnymi. Podczas tych zajęć, uczestnicy będą mieli okazję wyruszyć w podróż w kierunku północy, poznając zabawki i dziecięce zabawy z różnych krajów. Będą również odkrywać ciekawostki o charakterze kulturowym, historycznym i geograficznym, a wiele inspiracji wypłynie bezpośrednio z legend danego kraju.
W co grali wikingowie? Czy wiedzieliście, że są miejsca, gdzie ludzie wierzą w trole? Albo skąd wzięły się muminki? Te i wiele innych fascynujących faktów czeka na uczestników tych zajęć.
Muzeum wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci spędzających czas wolny w Kielcach i rozpoczyna swoją feryjną ofertę warsztatową już teraz. Zapraszamy do dołączenia do nas i odkrywania świata zabawek z różnych kultur!
Zajęcia prowadzą edukatorzy muzealni.
Kierunek Północ. Ferie 2024 w Muzeum Zabawek i Zabawy.
Uczestnicy zajęć w Muzeum Zabawek i Zabawy przez dwa tygodnie lutego będą podróżować po krainach koła podbiegunowego, gdzie w określonym czasie Słońce nie zachodzi lub nie wschodzi przez co najmniej 24 godziny, a w okresie zimowym temperatura spada kilkadziesiąt stopni poniżej zera. Sprawdzą, jak żyje się dzieciom w tej części świata, czy można tam znaleźć ciekawe bajki, zabawki i zabawy. Poszukają odpowiedzi na pytania: dlaczego stado reniferów chodzi w kółko, kto wynalazł kajak, dlaczego maskonury tupią i czy mieszkańcy tych krain używają lodówek. Do takiej podróży trzeba się przygotować. Osoby chętne powinny zabrać ze sobą oprócz rękawiczek i czapek również ciekawość i wyobraźnię.
Niedziela 11 lutego Norwegia
W Norwegii wierzy się, że w górach i lasach żyją trolle – dziwne i niebezpieczne stworzenia. Na zajęciach poznamy legendy o trollach, wykonamy ich pamiątkowe podobizny i przygotujemy i przejdziemy trolową ścieżkę, dobrej zabawy nie zabraknie.
Wtorek – Środa, 13-14 lutego: Magiczne pudełko
Dwudniowy warsztat tworzenia dioramy. Przy użyciu pudełka kartonowego o wymiarach 30×40 cm uczestnicy wykonają trójwymiarową makietę, na której znajdą się typowe elementy krajobrazu krajów dalekiej północy, takie jak: góry lodowe, zorza polarna, morze, klify itp.
Czwartek, 15 lutego: Grenlandia
Uczestnicy zapoznają się z ciekawostkami geograficznymi wyspy oraz z wybranymi aspektami kultury jej rdzennych mieszkańców – Inuitów (Eskimosów). Podczas zajęć zostanie także wyświetlona animacja inuickiej legendy Sassuma Arnaa (Matka morza), która będzie kanwą do wspólnej zabawy z elementami dramy. Uczestnicy wejdą w role mieszkańców osady, których zadaniem będzie zapewnić sobie pożywienie i odzienie według zasad podanych w legendzie. W ostatniej części zajęć – części plastycznej – zostanie wykonana zabawka zręcznościowa – wzorowana na tradycyjnej inuickiej zabawce zwanej “Pulartuut” (tłum. z grenlandzkiego: Spotkanie/Goście).
Piątek, 16 lutego: Dania
Odwiedzimy ojczyznę baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, która jest nazywana królestwem rowerzystów i sprawdzimy, czy rowerem można dojechać w każdy zakątek tego kraju (przy okazji omówimy atrakcje Danii). Poprzez wspólne zabawy postaramy się odkryć duńską receptę na szczęście, czyli zgłębić styl/filozofię życia zwaną Hygge (drobne, codzienne przyjemności, które dają nam radość). Wysłuchamy bajki Andersena pt. Słowik i zastanowimy się, jakie hasła i obrazy mogłyby się znaleźć w naszym osobistym atlasie małych przyjemności dnia codziennego (praca plastyczna – atlas w technice scrapbookingu).
Wtorek, 20 lutego: Islandia
Uczestnicy warsztatów feryjnych wyruszą na tajemniczą wyspę lodu i ognia, która zachwyca niepowtarzalnym klimatem, dziką przyrodą oraz bogatymi wierzeniami ludowymi Islandii. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać islandzkiej legendy o magicznej krowie Bukolli i trollicach. Ta opowieść stanowi inspirację do stworzenia przestrzennej ilustracji w technice pop-up. Uczestnicy będą mogli wykazać się cierpliwością i zręcznością, „łowiąc” drewniane ryby. Dodatkowo będą mieli okazję poćwiczyć tworzenie rymowanych zaklęć, które mogą się przydać w kontaktach z elfami.
Środa, 21 lutego: Alaska
W trakcie zajęć przeniesiemy się do Alaski. Oprócz ciekawostek historycznych i geograficznych, dzieci poznają legendę o Śpiącej Pani, czyli historię jednej z najpopularniejszych gór tego regionu. Nie zabraknie zabaw sprawnościowych, m.in. dzieci spróbują swoich sił w przeciąganiu patyka. W ostatniej części zajęć uczestnicy wykonają zabawkę zręcznościowa z dwiema kulkami, zw. Igruuraak – Yo Yo Alaski. Grają w nią rdzenni mieszkańcy Alaski, zarówno dzieci jak i dorośli.
Czwartek, 22 lutego: Wyspy Owcze
Uczestnicy warsztatów feryjnych wyruszą w podróż na przepiękne krajobrazy Wysp Owczych. Podczas tych wyjątkowych warsztatów przybliżymy im fascynujące ciekawostki dotyczące życia mieszkańców i ich kultury. W szczególności usłyszą legendy o Selkie-Kópakonan, tajemniczej kobiecie-fokce. Historia tej mitycznej postaci podkreśla silny związek ludzi z naturą, jej prawami oraz uczuciami i wierzeniami.
W programie zajęć znajdą się zabawy oparte na improwizacji ruchowej oraz część plastyczna, w której dzieci będą malować metodą bąbelkową i wykorzystywać sznurki. A co najważniejsze, swoje twórcze prace będą mogły zabrać do domu.
Piątek, 23 lutego: Szwecja
Uczestnicy warsztatów feryjnych poznają fascynujące aspekty współczesnego podejścia Szwedów do przyrody oraz ich dbałość o środowisko. Dodatkowo usłyszą historię pewnego okrętu o nazwie “Vasa”. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zagrać w historyczną grę rzutną KUBB, która nie tylko integruje, ale także dostarcza dużo radości. Ćwiczenia w ramach tej gry pomogą uczestnikom w precyzji ruchów, koncentracji, celności i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Po tak intensywnym treningu będą mogli odpocząć, tworząc swoją niezatapialną łódź z materiałów recyklingowych.
Niedziela, 25 lutego: Mój renifer
Podczas tych zajęć, uczestnicy będą mieli okazję pod okiem i przy współpracy z twórcą ludowym Włodzimierzem Ciszkiem wykonać własnego drewnianego renifera. Sztuka ludowa niejednokrotnie czerpała inspiracje z natury, często przedstawiała zwierzęta, które można było zobaczyć wokół ludzi. Tym razem namówiliśmy Włodzimierza Ciszka do tworzenia z uczestnikami zajęć reniferów z północy.





