Do szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków.

Od 22 października 2021 r. do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Zabawek i Zabawy można zobaczyć wystawę czasową Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków”.
 
Na wystawie, na przykładzie prezentowanych obiektów, są zaprezentowane przemiany kanonu kobiecego piękna i role jakie przypadło pełnić kobietom. Przybliżona została historia lalki-modelki i treści jakie niesie ze sobą ta popularna zabawka.
 
Matka, opiekunka domowego ogniska, walcząca o swoje prawa wojowniczka, filantropka, nauczycielka, dama-towarzyszka, kobieta pracująca zawodowo, bizneswoman – z każdą z tych pełnionych przez kobiety ról wiązał się określony wygląd, w tym strój, ulegający na przestrzeni wieków przemianom. Stąd też na wystawie obok lalek pojawiają się również elementy kobiecej garderoby z XIX, XX i XXI wieku, fotografie z wizerunkami kobiet i wydruki stron z pierwszych magazynów mody.
 
Wystawa zabiera widza do świata lalek-modelek. Wśród eksponatów znajdują się m. in. replika lalki Pandory, lalka Heleny Paderewskiej, modowe lalki z porcelany i tkanin, francuski kufer podróżny dla lalki z początku XX w., miniaturowy gorset z 1910 r., i wiele innych lalkowych akcesoriów modowych.
 
Prześledzić można ewolucję jakiej uległo najmłodsze wcielenie lalki-modelki, czyli Barbie, od momentu powstania tej zabawki w 1959 r. po czasy współczesne. Egzemplarz inspirowany kreacją Audrey Hepburn z „Rzymskich wakacji” czy lalki wzorowane na „dziewczynach Bonda” to jedne z ciekawszych wcieleń Barbie, które są pokazane na wystawie.
 
Poza eksponatami ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, zwiedzający mogą zobaczyć obiekty z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i z prywatnych kolekcji Magdaleny Mroczek-Stachowiak, Katarzyny Biszczanik i Alicji Sztylko oraz lalki z oferty sprzedażowej antykwariatu „Arsenał” w Krakowie i Galerii DAS w Kielcach. Dopełnieniem wystawy jest miniaturowa wersja kolekcji kobiecej ubrań popularnej polskiej marki Risk Made in Warsaw.

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367