0d 22 października nowa wystawa „Od szmacianki…”

0d 22 października nowa wystawa „Od szmacianki…”

Od 22 października 2021 r. do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można zobaczyć wystawę czasową „ Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków”.

Na wystawie, na przykładzie prezentowanych obiektów, prześledzone zostaną przemiany kanonu kobiecego piękna i ról jakie przypadło pełnić kobietom. Przybliżona zostanie historia lalki-modelki i treści jakie niesie ze sobą ta popularna zabawka.

Matka, opiekunka domowego ogniska, walcząca o swoje prawa wojowniczka, filantropka, nauczycielka, dama-towarzyszka, kobieta pracująca zawodowo, bizneswoman – z każdą z tych pełnionych przez kobiety ról wiązał się określony wygląd, w tym strój, ulegający na przestrzeni wieków przemianom. Stąd też na wystawie obok lalek pojawią się również elementy kobiecej garderoby z XIX, XX i XXI wieku, fotografie z wizerunkami kobiet i wydruki stron z pierwszych magazynów mody.

Wystawa zabierze widza do świata lalek-modelek. Wśród eksponatów znajdą się m. in. replika lalki Pandory, lalka Heleny Paderewskiej, modowe lalki z porcelany i tkanin, francuski kufer podróżny dla lalki z początku XX w., miniaturowy gorset z 1910 r., i wiele innych lalkowych akcesoriów modowych.

Prześledzić będzie można ewolucję jakiej uległo najmłodsze wcielenie lalki-modelki, czyli Barbie, od momentu powstania tej zabawki w 1959 r. po czasy współczesne. Egzemplarz inspirowany kreacją Audrey Hepburn z „Rzymskich wakacji” czy lalki wzorowane na „dziewczynach Bonda” to jedne z ciekawszych wcieleń Barbie, które zostaną pokazane na wystawie.

Poza eksponatami ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, zwiedzający zobaczą obiekty z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i z prywatnych kolekcji Magdaleny Mroczek-Stachowiak, Katarzyny Biszczanik i Alicji Sztylko oraz lalki z oferty sprzedażowej antykwariatu „Arsenał” w Krakowie i Galerii DAS w Kielcach. Dopełnieniem wystawy będzie miniaturowa wersja kolekcji kobiecej ubrań popularnej polskiej marki Risk Made in Warsaw.

Wernisaż wystawy: 22 października, godz. 18:00

Muzeum Zabawek i Zabawy jest samorządową instytucją kultury Miasta Kielce.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Spotkanie z Magdaleną Mroczek-Stachowiak – kolekcjonerką i fotografką lalek kostiumowych, która opowie o historii tych lalek, a także przybliży świat współczesnych fashion dolls. Podczas spotkania będzie się można także dowiedzieć na czym polega kolekcjonerstwo takich lalek oraz z jakimi wiąże się wyzwaniami. Dodatkowo zostanie też zaprezentowany sposób identyfikacji lalki, a także zostaną omówione rozmaite aspekty działalności, które składają się na tą pasję.

Warsztaty rodzinneMagiczne motanki”. Zwyczaj motania laleczek zakorzeniony jest w kulturze Słowian. Dawniej wierzono, że lalki mo mieć magiczną moc np. chronią przed pechem, gwarantują bezpieczeństwo domostwa czy pomaga spełniać marzenia. Jak wykonać własną motankę przekonają się uczestnicy spotkania. 

Projekt tworzenia współczesnych interpretacji lalek w formach użytkowych to nasza propozycja którą przygotowaliśmy wraz z Instytutem Dizajnu i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach dla studentów z Wydziału Sztuki UJK.

Spotkanie z Elizą Kwiatek, jedyną w Kielcach modystką prowadzącą pracownię modniarską. Opowie ona o miłości do kapeluszy, swojej pasji, zdradzi tajniki warsztatu. Goście wydarzenia będą mieli niebywałą okazję wykonać własne fascynatory czyli ozdobę na głowę.

Warsztaty prowadzone przez Katarzynę Radziwiłł autorkę książek dla dzieci „Historia kobiet”, „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, „Rozumiemy się bez słów”.

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367