Konie różnej maści

Koń był związany z tradycją dworską, szlachecką, mieszczańską i chłopską. Służył człowiekowi, ułatwiając mu życie na wielu płaszczyznach. Był niezastąpionym środkiem transportu, niezbędnym w pracach polowych i wielu innych dziedzinach życia.

Znaczenie konia w życiu człowieka od najdawniejszych czasów było ważnym czynnikiem do ukazania tego pięknego i silnego zwierzęcia w sztuce. Konie były inspiracją dla malarzy, rzeźbiarzy, twórców filmów, a także dla zabawkarzy i producentów zabawek. Koniki (na kiju, na kopytach, ciągnące bryczki lub inne powozy) oraz konie na biegunach są jednymi z najpopularniejszych zabawek od najdawniejszych czasów.

Od 18 września 2018 roku odwiedzający Muzeum Zabawek i Zabawy mogą zwiedzić nową wystawę, pt. „Konie różnej maści”. Eksponaty na niej prezentowane to konie – zabawki. Cechują się różnorodnością gabarytów, kształtów i tworzyw. Wśród nich znajdują się m.in. konie bogato zdobione, kolorowe, jak i proste – z surowego drewna. Na ekspozycji znajdziemy koniki wyprodukowane przez spółdzielnie zabawkarskie, firmy produkcyjne, artystów plastyków oraz twórców ludowych.

Wszystkie zabawki na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wystawę “Konie różnej maści” wsparła “Sienkiewiczówka” w Oblęgorku i Stajnia Pod Inflancką Kobyłą. W związku z tematyką wystawy rodzina Sienkiewiczów ufundowała naszym zwiedzającym talony na bezpłatną jazdę konną w Oblęgorku.

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367