Nowa wystawa czasowa od 27.05. „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”

Nowa wystawa czasowa od 27.05. „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”

Wybitne przykłady międzywojennego polskiego wzornictwa, zabawki które były jednocześnie opakowaniami na słodycze, doskonałe formy dostosowane do wrażliwości dziecka wszystkie te przykłady będzie można zobaczyć na najnowszej wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, noszącej tytuł „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.

Na wystawie, która przygotowywana jest wspólnie z Muzeum Warszawy przedstawiona zostanie zarówno postać twórcy jak i wymyślone przez niego oryginalne zabawki. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obiektów wraz z archiwaliami w postaci zdjęć i dokumentów z okresu sprzed jak i po II wojnie światowej.

Edward Manitius był przemysłowcem, projektantem i właścicielem Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych w Warszawie, którą założył w 1926 r. Wśród produkowanych przez jego wytwórnię wyrobów największym uznaniem cieszyły się drewniane – drążone figurki zwierząt. Zabawki te były jednocześnie opakowaniami na słodycze, które skrywały w środku m.in. czekoladki firmy E. Wedel.

Projekty E. Manitiusa wyróżniały się na tle branży zabawkarskiej oryginalnością i pomysłowością wykonania; w 1939 r. znalazły się na wystawie światowej w Nowym Jorku. Na wystawie będzie można obejrzeć także zabawki z okresu lat powojennych, które powstawały w zmienionym systemie politycznym i ekonomicznym.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Warszawy i Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wernisaż odbędzie się 27 maja (piątek), o godz. 17.00

Wystawa „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia została przygotowana we współpracy z Muzeum Warszawy w Warszawie

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367