Poznaj historię kieleckich spółdzielni zabawkarskich 16.10.2022 r.

Poznaj historię kieleckich spółdzielni zabawkarskich 16.10.2022 r.

Produkt pilnie poszukiwany”
godz. 15:00-16:00
Wykład dla dorosłych wstęp wolny   

Prowadzenie: dr Anna Tyszewicz-Obara – Adiunkt w Pracowni Historii Zabawki i Zabawy do 1939 roku w Muzeum Zabawek i Zabawy  
 
oraz   
 
Warsztaty rodzinne pn. ,,Zrób sobie zabawkę”
godz.15:00-16:00
20 zł/os.  
Na warsztatach uczestnicy wykonają wybraną zabawkę wzorowaną na eksponacie ze Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego ,,Gromada”.   
 Prowadzenie: edukatorzy Muzeum Zabawek i Zabawy 
 
W Kielcach funkcjonowały trzy spółdzielnie produkujące zabawki-Spółdzielnia Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada”, Spółdzielnia Pracy Zabawkarsko-Metalowa „Precyzja”, Świętokrzyska Spółdzielnia Pracy Przemysłu Zabawkarskiego.  
 
Wykład dotyczyć będzie „Gromady”, która wyewoluowała z tworu o jeszcze przedwojennych korzeniach, w 1956 r. przybrała nazwę wyraźnie akcentującą rodzaj produkcji-  Spółdzielnia Pracy Przemysłu Zabawkarskiego.  
 
Omówione zostaną wybrane zagadnienia z historii spółdzielni, w tym kwestie związane z projektowaniem zabawek, charakterystyką asortymentu, organizacją pracy, problemami z jakimi zmagali się na co dzień producenci zabawek. Podjęta zostanie także kwestia umiejscowienia w topografii miasta poszczególnych elementów spółdzielczej infrastruktury oraz próba uchwycenia związków z miastem, znaczenia dla mieszkańców i społecznego odbioru.
 
Kolejne spotkania z kieleckimi spółdzielniami odbędą się w listopadzie.
 
Na wykład i warsztaty można zarezerwować wcześniej miejsce:
690 559 979

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367