Zaradnik domowy: Samotnik gra Króla Słońce

Zaradnik domowy: Samotnik gra Króla Słońce


Zagraj w grę z czasów Ludwika XIV 

Samotnik to wyzwanie dla jednego gracza.  

Pierwsze informacje o grze pochodzą z dworu Ludwika XIV. W 1687 r. francuskie czasopismo literackie Mercure galant wydrukowało zasady, to pierwsze źródła drukowane na ten temat. O popularności gry świadczy także praca, której autorem jest Claude Auguste Berey, prezentuje ona księżną Anne de Rohan-Chabot  z grą (wikipedia). 

Jak zagrać…

Planszę należy wypełnić pionkami z wyjątkiem środkowego pola. Celem jest wykonanie takich ruchów, aby opróżnić całą planszę, z wyjątkiem ostatniego pionka który powinien pozostać na środku. Pionki zbija się przeskakując je w pionie lub w poziomie. Nie można poruszać się na ukos oraz nie można bić kilku pionków w jednym ruchu.  

Planszę łatwo wyrysować na kartce za pionki świetnie posłużą zakrętki, potrzebnych jest 32 znaczniki.

Peg Solitaire to nazwa angielska , inne nazwy to Solitaire po francusku, Solitario alla francese po włosku, Resta um po portugalsku, Solitär lub Solohalma po niemiecku, Solitaris po litewsku, Samotnik po polsku i 孔明 棋 po chińsku … 

 

Powodzenia

 

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 22 zł bilet ulgowy – 11 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367